Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

9 ay önce

Investing.com – ABD enflasyon verileri, Cuma günkü güçlü istihdam raporunun ardından faiz oranlarının gelecekteki seyri konusunda daha fazla netlik sunabilir. Öte yandan Fed’in Çarşamba günkü son toplantı tutanakları da yakından incelenecek. Bu arada üçüncü çeyrek kazanç sezonu başlarken enerji fiyatları ilgi odağı olmaya devam ediyor.

1.  Enflasyon verileri

Yatırımcılar Fed’in “daha uzun süre daha yüksek” faiz yaklaşımını değerlendirmeye devam ederken ABD, bu hafta Eylül ayı için merakla beklenen tüketici ve üretici fiyat endeksi verilerini açıklayacak.

Ağustos ayı TÜFE raporu, benzin maliyetinin artmasıyla 14 ayın en hızlı artışını gösterirken gıda ve yakıt maliyetlerini içermeyen çekirdek enflasyon, yaklaşık iki yılın en yavaş hızında arttı.

Cuma günü açıklanan istihdam verileri, ücret artışının yavaşlamasıyla birlikte geçen ay tarım dışı istihdamda beklenenden daha büyük bir artış olduğunu göstererek para politikasının bir süre daha sıkılaştırıcı kalabileceğine işaret etti.

Yüksek enflasyon rakamları, Fed’in, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması gerektiği mesajını güçlendirebilir. Fed’in 31 Ekim-1 Kasım toplantısında faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor ancak bazı yatırımcılar bir artış daha olabileceğini düşünüyor.

2.  Fed tutanakları

ABD Merkez Bankası (Fed), Çarşamba günü Eylül ayı toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımlayacak ve piyasa gözlemcileri, politika yapıcıların yıl sonundan önce yeni bir faiz artırımına yönelip yönelmeyeceğine dair ipuçları arayacak.

Yatırımcılar ayrıca hafta boyunca Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Boston Fed Başkanı Susan Collins, Dallas Fed Başkanı Lorie Logan ile Başkan Yardımcısı Philip Jefferson ve Yönetici Christopher Waller dahil olmak üzere birçok Fed yetkilisini dinleme şansına sahip olacak.

3.  Üçüncü çeyrek kazanç sezonu başladı

Üçüncü çeyrek kazanç sezonu, Wall Street yatırımcılarının artan tahvil getirileri karşısında hisse senetlerini canlandıracak bir katalizör arayışında olduğu bir zamanda bazı büyük bankaların raporlarıyla başlıyor.

JPMorgan (JPM), Citigroup (C) ve Wells Fargo (WFC) Cuma günü piyasa açılışı öncesinde raporlarını açıklayacak ve yatırımcılar, yüksek faiz oranlarının kredi talebinden tüketici davranışlarına kadar birçok alandaki etkisine dair işaretler arayacak.

Hafta boyunca rapor verecek diğer şirketler arasında Salı günü PepsiCo (PEP), Perşembe günü Delta Air Lines (DAL) ve Cuma günü sigortacı UnitedHealth Group (UNH) yer alıyor.

Kazanç sezonu, hisse senetleri için yakın vadeli yolu belirleyebilir. S&P 500 ise son düşüşünden sonra bile yıllık bazda hâlâ %10’luk bir kazanç elde etmiş durumda.

4.  Petrol fiyatları

Rusya’nın, akaryakıt ihracat yasağını kısmen kaldırmasının makroekonomik sıkıntılar nedeniyle talep endişelerini artırmasının ardından geçtiğimiz hafta petrol fiyatları, Mart ayından bu yana en sert haftalık kaybını yaşadı.

Cuma günü, Brent vadeli işlemleri 51 sent artışla 84,58 dolardan işlem gördü. WTI ise 48 sent artışla 82,79 dolardan alıcı buldu.

Suudi Arabistan ve Rusya, arz kesintilerini yıl sonuna kadar sürdüreceklerini açıklamalarına rağmen yüksek faiz oranlarının küresel büyümeyi yavaşlatacağı ve akaryakıt talebini düşüreceği endişeleriyle, Brent haftalık bazda yaklaşık %11, WTI ise %8’in üzerinde düşüş kaydetti.

Orta Doğu’da tırmanan jeopolitik riskler, önümüzdeki hafta petrol fiyatlarını etkileyebilir.

5.  IMF ve Dünya Bankası toplantıları

Küresel finans yetkilileri ve merkez bankacıları, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının yıllık toplantıları için Fas’ın Marakeş kentine gidiyor.

Toplantılar, enflasyonun büyük ekonomileri bir krize sürüklemeden kontrol altına alınıp alınamayacağına ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda düzenlenmiş olacak.

Bu arada IMF’nin güncellenmiş tahminlerini içeren Dünya Ekonomik Görünümü de Salı günü açıklanacak.

— Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın