Borsa İstanbul’da haftanın son iş günü 7 hisseye tedbir getirildi

10 ay önce

Investing.com – Borsa İstanbul, Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapılan bildirimde 7 hisseye Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında çeşitli tedbirler getirildiğini duyurdu.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BSOKE ve DMRGD payları bugün seans başından geçerli olmak üzere 03/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

ADEL, ALCAR, ATATP ve EDATA payları, bugünden itibaren 03/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak. Bununla birlikte İlgili paylarda halihazırda uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri de brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

AZTEK payları bugün seans başından 03/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır. 

Diğer yandan AZTEK payı için mevcutta uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirleri de emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

8 hisseye uygulanan tedbir bugün sona erecek

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında 8 hisseye uygulanan tedbirler ise bugün seans sonunda kaldırılacak olup bu hisseler yeni haftaya tedbir kararları olmadan devam edecek. 

HURGZ, SEKUR, ARZUM, ISKPL ve KZGYO için uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri ile OFSYM, TATEN ve IZENR için uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri ve brüt takas tedbiri, bugün seans sonunda kalkmış olacak. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın