Altın yatırımı olanlar dikkat! Düşüşün nedeni belli oldu

9 ay önce

Milliyet.com.tr/ Yatırımcılar altın fiyatlarını yakından takip ediyor. Gram altın son günlerde düşüş serüvenini sürdürüyor. Peki bu düşüşün nedeni ne? Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş merak edilenleri cevapladı.Yeni konut kredisi kampanyası geliyor! ‘Faiz oranı ne olacak’ sorusuna cevap!

Yavaş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz ayki Fed’in faiz kararında bir değişikliğe gidilmemiş olsa bile kritik nokta ‘’Faizler, 2024 yılında da yüksek seviyelerde seyredecek.’’ oldu.

Bu cümle faiz indirimi bekleyen piyasalarda adeta soğuk duş etkisi yarattığı görüşündeyiz. Bu durum, tahvil getirilerinde yeni zirvelere yelken açarken piyasalardaki risk iştahı kesildi ve dolar endeksinde kazanımlar başta altın olmak üzere emtia gruplarında baskıya yol açtı.

Altında ve diğer emtia gruplarında baskının devam etmesini bekleriz. Bunun altındaki yansıması ise ona altında 1800$, gramda ise 1600 TL seviyelerinin altının test edilmesi şeklinde olabilir.Bakan Bayraktar’dan petrol kuyularıyla ilgili açıklama! 100 bin varile 100 kuyu!

BORSADA RALLİ SÜRER Mİ?

Ortodoks politikalara geçiş çerçevesinde faiz artırımları devam ediyor. Bu doğrultuda piyasalardaki alternatif getiri araçlarına ilgi artabilir ancak bu yorumu yapabilmemiz şu an için erken olduğunu düşünüyoruz.

Mart 2024 seçimleri öncesinde büyümeden taviz verilmeden enflasyonun önüne geçileceğine yönelik yorumlar artarken bu tabloda Borsa İstanbul için hala ucuz kaldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Hala ucuz olan endekste kısa vadede 8400 seviyesi, orta vadede de 7900-8000 bandının kırılmaması halinde 10000 seviyesi hedeflenebilir.”

Yorumlar

Bir yanıt yazın