Vitalik Buterin, Ethereum’un geleceğine yönelik düşüncelerini paylaştı

10 ay önce

Investing.com – Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum Blockchain ağının geleceğine yönelik görüşlerini paylaştığı bir blog yazısı yayımladı.

Vitalik Buterin, blog yazısında Ethereum ağı için önemli bir sorunu ele aldı. Bu konuda Ethereum protokolüne daha fazla özellik eklemenin doğru olup olmadığını sorgulayan Buterin, özellikle sıfır bilgi kanıtı tabanlı Ethereum sanal makinaları (Zero-Knowledge Ethereum Virtual Machines – zk-EVM’s) likit staking ve hesap soyutlama kavramlarının üzerinde durdu. 

Ethereum kurucusu makalesinde bu soruya yanıt olması açısından ağa eklenen özelliklerin sağladığı avantajları ve dezavantajları değerlendirdi. Vitalik, Ethereum hakkında temel görüşlerinin başında ağın kişisel bir bilgi işlem platformu olmadığını ve daha çok sosyal bir sistem olduğunu hatırlattı. Ethereum ağının temel özelliklerinin korumaya yönelik alınan aksiyonlar üzerine de konuşan Buterin, merkezileşmeye karşı verilen çabayı öne çıkarırken güven ve yönetişimden taviz verme ve ağda kaos oluşması riskinden bahsetti. 

Geleceğe yönelik öneriler arasında ise tüm işlevleri ele almak yerine temel bileşenlere odaklanmanın daha rasyonel olacağını savunan Vitalik Buterin, likit staking sistemini örnek gösterdi ve daha güvenilir bir sistem oluşturmak için stake etme kurallarında güncelleme yapılabileceğini söyledi. 

Geçtiğimiz günlerde Ethereum geliştiricileri, Ethereum ağındaki staking sistemindeki büyümenin önümüzdeki dönemlerde bir sorun oluşturabileceği düşüncesiyle staking ile ilgili bazı güncellemeler önermişti. Buterin de görüşlerini aktarırken staking faaliyetindeki güncellemelerin basite indirgenerek güncellenmesinin daha faydalı olabileceğini aktardı. 

Özet olarak Vitalik Buterin’in görüşleri, Ethereum topluluğu arasında Blockchain ağının gelişimi konusundaki tartışmalara bir öner olarak ortaya çıktı. DeFi’nin açık ara en büyük Blockchain ağı olan Ethereum, her geçen gün genişlemesini sürdürdükçe bu gelişimin sağlıklı şekilde devam etmesi için yerinde ve zamanında yapılacak güncellemeler büyük önem arz ediyor.

Ethereum ağı son 2 sene önemli güncellemelere sahne oldu

Ethereum, geçtiğimiz yıl çalışma prensibini değiştirdikten sonra önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Hisse ispatı konsensüs mekanizmasına geçen ağ, güncelleme sonrasındaki ilk aylarda merkezileşme eleştirilerine maruz kaldı. Zamanla bu sorunun aşılmasının ardından bu sefer Ethereum ağındaki kilitli varlıkların serbest bırakılmasını sağlayan güncelleme, ağı başka bir boyuta taşıyan diğer önemli bir gelişme oldu. 

Shapella güncellemesinin ardından likit staking alanındaki en büyük Blockchain ağı haline gelen Ethereum ağında kilitlenen varlıklar her geçen gün artarken ağdaki alt katmanlarda bu alandaki faaliyetlerini genişletmeye devam ediyor. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın