Avrupa’nın enerjisini Türk şirketi yeniliyor

10 ay önce

Rus ambargosu nedeniyle ciddi bir enerji kriziyle karşı karşıya kalan Avrupa ülkeleri, Türk enerji şirketlerinin yeni yatırım sahası oldu.

Rus ambargosu nedeniyle ciddi bir enerji kriziyle karşı karşıya kalan Avrupa ülkeleri, Türk enerji şirketlerinin yeni yatırım sahası oldu. Türk şirketi YEO Teknoloji’nin Emsolt ile ortak kurduğu Defic Globe, 2030 yılına kadar Romanya ve İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde 1000 megawatlık enerji satrali kurmak için düğmeye bastı. Yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırım bedeliyle hayata geçirilecek yenilenebilir enerji projeleriyle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin enerji tedarikinde Türkler önemli rol üstlenecek. Arazi çalışmalarından, şebeke bağlantısına ve inşaat kurulumuna kadar bir enerji satralinin gerektirdiği tüm işleri anahtar teslim olarak sunan Defic Globe, enerji alanındaki ilk santral yatırımını geçtiğimiz hafta Romanya’da açtı.

10 BİN HANEYE ELEKTRİK

Romanya’daki ilk büyük ölçekli yeşil enerji Türk yatırımı olan Caracal Güneş Enerji Santrali, 22 milyon euro yatırımla hayata geçirildi. Yılda 26 GWh elektrik enerjisi üretecek ve 165 bin ağaca denk gelecek kadar karbondioksit salınımını önleyecek proje, bölgedeki 10 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak. YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri CEO’su Tolunay Yıldız, ‘Avrupa projelerimizin ilkini Avrupa’da yenilenebilir enerji sektörünün en hızlı büyüdüğü ülke olan Romanya’ya yaptık. Burada ürettiğimiz elektriği ülkenin milli enerji şirketine satacağız. Bu ülkeye 100 megawatlık bir kurulum planlıyoruz. İtalya, Bulgaristan ve Yunanistan’da projelerimiz olacak’ dedi.

HEM KREDİ HEM HİBE

Defic Globe Başkan Vekili Alper Tuncer ise şunları kaydetti: ‘AB, üyelerine yeşil dönüşüm için ciddi hibe destekleri veriyor. Yine yatırım yaptığımız ülkelerdeki finans kuruluşları da yenilenebilir enerji yatırımına çok sıcak bakıyor. Romanya’daki 22 milyon euro’luk yatırımın yüzde 60’ını ülkede DHB Bank’ın sağladığı krediyle aldık. Bir bölümü de AB hibe destekleriyle karşılandı.’

Yorumlar

Bir yanıt yazın