SPACE X ile işbirliği gündemde

9 ay önce

Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin uzay programı kapsamında atılan ve atılacak adımlarda Space X ile işbirliğinin gerçekleşebileceğini söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, Türkiye’nin uzay programı kapsamında atılan ve atılacak adımlarda Space X ile işbirliğinin gerçekleşebileceğini söyledi. Katıldığı TV programında açıklamalarda bulunan Uraloğlu, ‘Dünyadaki en gelişmiş bu işi çok daha ileriye götürmüş olan Space X. Cumhurbaşkanımızın Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk’la olan diyaloğu işimizi kolaylaştırıyor. Tesla’nın Türkiye yatırımıyla ilgili gündem var. Space X ile işbirliği yapabileceğimizi düşünüyoruz’ diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler (BM) 78’inci Genel Kurulu’na katılmak üzere gittiği ABD New York’ta, Türkevi’nde Musk’ı kabul etmişti. Erdoğan, Musk’ı Tesla’nın 7’nci fabrikasını Türkiye’de kurmaya çağırmış ve TEKNOFEST’e katılması için davet etmişti. Elon Musk da daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla, gelecek yıl TEKNOFEST’e bizzat katılmayı ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarını görüşmeyi dört gözle beklediğini ifade etmişti.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın, SpaceX Falcon 9 roketiyle Haziran 2024’te fırlatılması planlanıyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın