Borsa İstanbul’da bu hafta 18 hissenin tedbiri kalkacak, 5 hisseye ise yeni tedbirler getirildi

8 ay önce

Investing.com – Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada 5 hissenin haftaya yeni tedbirlerle başlayacağı açıklandı. Bunun yanında bu hafta 18 hissenin tedbiri kalkacak.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında SMART ve YGYO payları bugün seans başından itibaren 1 Kasım 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

USAK ve EUYO payları bugün seans başından 1 Kasım 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. 

Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsıyor. 

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri de emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

QNBFB payı bugünden itibaren 1 Kasım 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir iletim kanalları kısıtlanarak (internet emir yasağı ile) işlem görecek. QNBFB payda halihazırda uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas, emir paketi ve tek fiyat işlem yöntemi tedbirleri de internet emir yasağı tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Bu hafta tedbirleri sona erecek hisseler

3 Ekim Salı günü seans sonu itibarıyla DOBUR payına uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı ile Brüt takas ve ALFAS, EGEPO, KFEIN paylarına uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı kalkmış olacak.

4 Ekim Çarşamba günü seans sonu itibarıyla ENERY için uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı ve MIPAZ için uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas, emir paketi ve tek fiyat işlem yöntemi tedbirleri kalkacak.

5 Ekim Perşembe günü itibarıyla BRSAN için açığa satış ve kredili işlem yasağı, YONGA payı için açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi, KTLEV için açığa satış ve kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirleri kalkacak. 

6 Ekim Cuma günü ise HURGZ, SEKUR, ARZUM, ISKPL, KZGYO için uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı, OFSYM, TATEN, IZENR için uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbiri, SNPAM için uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbiri kaldırılacak. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın