Bitcoin ve Ethereum Son Çeyreğe Önemli Bir Kırılımla Başladı

10 ay önce

Bitcoin, Ekim ayının ilk gününde gelen yükselişle kritik bir sıçrama gerçekleştirdi ve toparlanma adına önemli bir adım attı. Ethereum da benzer bir ivmeyle Eylül ayının son haftasında dik ivmeli bir yükselişine devam ederek trendi tersine çevirmek için bir hamle yaptı.

Bitcoin 200 MA değerinin üzerine hamle yaptı

Bitcoin, dün açılıştan bu yana %5’i bulan değer artışıyla 28.000 dolardaki 200 günlük MA değeri üzerinde işlem görmeye başladı. Bu hareket, Eylül ayı ortasında 50 MA’nın 200 MA’yı aşağı yönlü kesmesinin ardından oluşan teknik olumsuzluk durumuna bir tepki olarak devam ediyor.

Son 24 saatlik değer artışı ayrıca Mayıs, Ağustos ve Eylül aylarında direnç olarak çalışan ortalama 27.300 dolar seviyesinin de hacimli şekilde geçilmesi açısından önem arz ediyor. Diğer yandan Temmuz ayından başlayan geri çekilmeye oluşan düşen kanalın yukarı yönlü geçilmesi açısından da dikkate değer bir yükselişin geldiğini gördük. 

Mevcut görünümde Temmuz – Eylül düşüşü baz alınarak bakıldığında 27.700 dolardaki Fib 0,382 direncinin kırılmasına yönelik önemli bir hamlenin geldiği görülüyor. BTC, bugün Fib 0,5 değerine denk gelen 28.430 dolardaki ara direnci test ediyor. Gün kapanışının bu değer üzerinde gelmesi durumunda yükseliş daha sert bir direnç noktası olarak gözüken 29.130 dolara kadar devam edebilir.

Fib 0,618 değerinin de desteğe dönmesi durumunda Bitcoin için 30.000 dolar kapısı aralanacak olup 2023 yılı zirve bölgesi 30.000 – 31.000 dolar yeniden gündeme gelecek.

Diğer yandan ani yükseliş sonrası oluşabilecek kâr satışlarının özellikle 27.700 – 28.000 dolar aralığında karşılanması trendin devamı açısından son derece önemli. Alıcılar, bu bölgeye kadar oluşabilecek bir geri testte başarılı olursa trendin 30.000 dolar bölgesine kadar güçlü şekilde devam edebileceğini görebiliriz. 

Kısa vadeli EMA değerlerinin mevcut konumu ve pozitif geçiş hazırılığı ile günlük grafikte Stokastik RSI’ın durumu yukarı yönlü trendi destekliyor. Bununla birlikte mevcut hareketin Haziran ayı sıçramasına benzerliği de dikkat çekiyor. Buna göre benzer bir ivmenin Bitcoin’i 33.000 dolara kadar yükseltme potansiyeline sahip olduğundan bahsedilebilir. 

Sonuç olarak Bitcoin’in bu hafta düşen kanalın üst bandı ikinci destek olmak üzere 28.000 dolardaki 200 MA seviyesi üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü trendini koruyabileceğini görebiliriz.

Alt bölgede ise olası bir geri dönüşte 27.700 dolar altına kadar sarkabilecek görünümde kısa vadede 26.800 dolara kadar bir düşüş gelebilir. Bu desteğin altında ise düşen kanalın orta bandı 25.500 dolara kadar bir geri çekilme gündeme gelebilir. 

Haftanın önemli gelişmeleri arasında bugün Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşma piyasada volatiliteyi artırabilir. Haftanın en önemli ekonomik verisi ise Cuma günü açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdamı olacak. Beklenti istihdamım Eylül ayında önceki aya göre daha düşük geleceği yönünde. Verinin beklentinin üzerinde gelmesi, doları güçlendiren bir etki olarak görülürken ekonominin güçlü şekilde devam ettiğini göstermesi enflasyon endişelerine rağmen riskli piyasalara da katkı sağlayabilir. Zira Fed’in politikası geçtiğimiz aylardan bu yana büyük ölçüde fiyatlanmış durumda.

Ethereum (ETH)

Ethereum’da son durumu incelediğimizde Eylül’de 1.500 dolar bölgesinin bir kez daha test edilmesinin arından bu noktada önemli bir talep olduğunu gördük. Son bir haftada ETH’yi 1.700 dolar bandına taşıyan bu talep, aynı zamanda kripto paranın Nisan ayında başlayan ve Temmuz ayında ilk kırılım girişiminin görüldüğü düşüş trendini kırmak adına ikinci hamle olarak karşımıza çıktı.

Teknik olarak bakıldığında ETH için önemli bir direnç fiyatı 1.725 dolar (Fib 0,382) seviyesini kırılma aşamasında. Bu hafta bu direnç üzerinde günlük kapanışlarda Ethereum pazarında alıcı hacminde bir artış görülebilir ve ETH, hızlı şekilde 1.830 – 1.900 dolar aralığına doğru hareket edebilir. Bu yolda 1.780 dolar (Fib 0,5) bir ara direnç olarak trendi zorlayabilir.

Ethereum piyasası özelinde son haftalardaki vadeli Ethereum ETF’sine yönelik olumlu gelişmeler, kripto paradaki kademeli değer artışını destekleyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Sonuç olarak ETH’nin bu hafta ortalama 1.725 dolara denk gelen direncini desteğe çevirmesi yukarı yönlü hareketin devam için son derece önemli. Aksi takdirde bu direncin aşılamaması, ilk aşamada 1.650 dolara doğru bir geri çekilmeye yol açabilir. Ardından olası bir kırılımda hareketin 1.550 dolara doğru devam edebileceğini görebiliriz. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın