Heyecanlandıran gelişme: Akseki-1 kuyusundan müjde gelmesi bekleniyor

10 ay önce

Doğalgaz ve petrol arama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 29 Ekim’de, Cumhuriyet’in ilanının yüzüncü yılında Akseki-1 kuyusundan müjde gelmesi bekleniyor. İşte haberin detayları…

Türkiye, enerji piyasasındaki gücünü artırmak ve enerji bağımsızlığı yolunda hızla ilerlemek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu hedef doğrultusunda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) da denizlerdeki sondaj faaliyetlerini hızlandırdı.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre; Yeni keşifler için 9 Ağustos 2023’te yola çıkan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde bulunan Akseki-1 kuyusunda sondaj çalışması yürütüyor. Türkiye’nin gururu Fatih Sondaj Gemisi ise Karadeniz’deki yeni lokasyonu Filyos-1 kuyusunda sondaja başladı.

HEDEFE 3 BİN METREDE ULAŞILMASI BEKLENİYOR

Abdülhamid Han’ın görev yaptığı saha, daha önceki yıllarda Türk sismik araştırma gemileri tarafından tarandı. 2019-2020 yıllarında Barbaros Hayreddin ve Oruç Reis gemileri bu sahada 2-3 boyutlu incelemeler yaptı. Bölgede çamur volkanlarına bağlı olarak hidrokarbon birikintisi olduğu görüldü ve hedefler belirlendi. Sahanın, Doğu Akdeniz’de en yüksek potansiyelin bulunduğu alan olduğu belirtiliyor. Hedefe 3 bin metrede ulaşılması bekleniyor. Bunun yanı sıra 29 Ekim’de, Cumhuriyet’in ilanının yüzüncü yılında Akseki-1 kuyusundan müjde gelmesi bekleniyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın