Ticari kredilerde kıpırdanma

9 ay önce

Ticari kredilerde kıpırdanma

Türkiyede sıkılaşma döngüsü devam ederken, ticari kredilerde yüksek faize rağmen yukarı yönlü ivme dikkat çekti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verileri üzerinden yapılan hesaplamalara göre 22 Eylül haftası itibariyla ticari kredilerde 13 haftalık, yıllıklandırılmış ve kur etkisinden arındırılmış büyüme yüzde 15,3 olarak gerçekleşti. Bu rakam son 2,5 ayın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Temmuz ayında ticari kredi büyümesi yüzde 1,7 ile durma noktasına gelmişti.

Ticari kredilerde yukarı yönlü ivme devam ederken tüketici kredilerindeki gerileme de hız kazanmadan sürdü.

22 Eylül haftası itibariyle tüketici kredi büyümesi yüzde 18,3 seviyesine geriledi. Mayıs ayında tüketici kredilerinde büyüme yüzde 100e ulaşmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 5 puan artırdığı toplantıya ilişkin özetlerinde kredi büyümesindeki tabloya değindi.

Haziran ayından itibaren sadeleşme süreci kapsamında bankacılık sisteminin sağlıklı işleyişini de temin etmek amacıyla alınan önlemlerle öncelikle Türk lirası ticari kredilerinin akışının tesis edildiğini belirten TCMB Haziran ayında sektör genelinde yüzde 0,3 artış kaydeden Türk lirası ticari kredilerin Temmuz ayında yüzde 2,4, Ağustos ayında yüzde 2 oranında büyüdüğünü belirtti.

Özetlerde, “Makroihtiyati çerçevede sadeleşme süreci kapsamında atılan son adımlar ve politika faizindeki artışla birlikte Türk lirası enstrümanlarına olan talebin artması, kredi ve mevduat faizlerinin birlikte yükselmesi ile parasal aktarım mekanizmasının güçlenmekte olduğu değerlendirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Yorumlar

Bir yanıt yazın