Seramiğe 5 milyar liralık yatırım

8 ay önce

Bien Seramik, çıkarma yaptığı Cersaie Fuarı’nda 5 milyar liralık yeni yatırım planını duyurdu.

Seramik sektöründe dünyada önemli bir oyuncu konumunda bulunan Türk şirketleri, İtalya’nın Bologna kentinde dün sona eren Cersaie Fuarı’nda gövde gösterisi yaptı. Bien, Qua Granit ve Majorca Tiffany markalarıyla Ercan Şirketler Topluluğu da Cersaie 2023’e güçlü bir katılım gösterdi.

Bien’in standında bir araya geldiğimiz Bien Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan ‘Yaklaşık 4-5 milyar liralık bir yatırım yapacağız’ dedi. Önümüzdeki 12 ay içerisinde ilk fazı devreye alacaklarını belirten Ercan yeni yatırımın 5 fazda tamamlanacağını söyledi.

Ercan ‘Tüm fazlar devreye alındığında mevcut kapasiteyle birlikte yaklaşık 160 milyon metrekarelik üretim hacmine ulaşacağız. Türkiye’nin üretiminin neredeyse yarısını karşılayacağız. Bu tesisteki üretimimizde pazarda olmayan daha lüks ürünlere odaklanacağız’ diye konuştu.

Türkiye’nin ihracatında yüzde 20’ye yakın paya sahip olduklarını anlatan Ercan, ‘Ağırlıklı Avrupa’ya ihracat yapıyoruz. ABD bu yıl çok gelişen bir pazar. Geçmişte rekabet edemiyorduk. Kur politikasıyla rekabette önümüz açıldı’ dedi.

Enerjinin üretiminin artık doğalgazdan güneşe, rüzgar enerjisine kaydığını ifade eden Ercan, ‘Biz de güneşle ilgili çalışıyoruz. Henüz çalışma aşamasındayız. Örneğin Qua sürdürülebilirlikte dünyanın en yüksek notlarından birini aldı. Bunu grubun tamamında birleştirmek için uğraşıyoruz’ dedi.

TARİHİ ŞATODA ETKİNLİK

Bien, fuar kapsamında dünyanın çeşitli ülkelerinden 500’ü aşkın sektör profesyonelini Bologna’nın en önemli tarihi mekanları arasında gösterilen Palazzo Re Enzo’da gerçekleştirdiği ‘2gether’ etkinliğinde bir araya getirdi. Işık, ses ve dans gösterilerine sahne olan etkinlikte Bien, yenilikçi global vizyonunu ve atılacak stratejik adımları konuklarıyla paylaştı.

KUŞADASI’NA SHOWROOM OTEL

Topluluk, turizm sektöründe de faaliyet gösteriyor. 6 oteli bulunan topluluk, son olarak Aydın Kuşadası’nda bir otel satın aldı. 150 odalı bu oteli bir showroom oteline çevireceklerini anlatan Ali Ercan, ‘Şu anda otelin tadilat çalışmaları yapılıyor. Her oda için ayrı bir konsept çalışılıyor. Mart ayında açmayı planlıyoruz. Yurtdışından fabrikalarımıza gelen müştelerimizi, bu otelde ağırlayacağız. Böylece ürünlerimizi de sergilemiş olacağız’ diye konuştu.

Yorumlar

Bir yanıt yazın