Gençlerin borsaya ilgisi neden arttı? Uzman isim CNN TÜRK’te anlattı

10 ay önce

Son 3 yılda ivme kazanan halka arzlar, gençlerin borsaya ilgisini artırdı. Borsadaki her 4 yatırımcının 1’i 15-29 yaş grubundan. Peki, gençler yatırım için neden borsaya yöneliyor? Dikkat edilmesi gerekenler neler?

Detaylar haberimizde… FAZLA PARA KAZANIP HAYATLARINI YAŞAMAK İSTİYORLAR Borsaya katılım sayısı gün geçtikçe artıyor. İvme kazanan halka arzlar ve tavan serileri, gençleri borsada yatırım yapmaya yöneltiyor.

Konuyu CNN TÜRK canlı yayınında değerlendiren Ekonomist Muhammet Bayram, Gün geçtikçe artan ve bilinçlenen bir yatırımcı portföyü söz konusu. Gençlerimiz borsada biraz daha bilinçliler. Bir an önce tasarruf yapıp, bir an önce çok daha fazla para kazanıp, bir önce hayatlarını yaşamak istiyorlar dedi. Y

eni evlenen çiftlere faizsiz kredi BES ÜZERİNDEN BORSADA YATIRIM YAPILABİLİYOR Borsaya yatırımdaki artışın bir etkeni de bireysel emeklilik sistemi. Ekonomist Muhammet Bayram, Bireysel emeklilik sisteminde bazı değişiklikler oldu.

Daha öncesinde 18 yaş altı bireysel emeklilik sistemine giremiyordu ve bundan dolayı bir katılım var. Bireysel emeklilik sistemindeki fonların da borsa yatırımı söz konusu diye konuştu. TAVSİYELERE KULAK ASMAMALI,KREDİLİ İŞLEM YAPMAMALI Peki, borsadaki yeni genç yatırımcılar nelere dikkat etmeli? Ekonomist Muhammet Bayram, Sosyal medyada yatırım tavsiyeleri var. Bunlara kulak asmamalılar. Yine aynı şekilde gençlerimiz kredili olarak borsaya girmemeliler.

Aracı kurumların kendilerine açtığı krediyle girmemeliler uyarısında bulundu. Muhammet Bayram, yatırım yapılacak şirketlerin araştırılması gerektiğine de dikkat çekti. Parayı şirketler nereye kullanacak, sermayelerine ilave mi yapacak, yeni bir iş yeri mi açacak, yabancı yatırımcı mı alacak yoksa yurt dışına mı açılacak, şubeler mi açacak bunları iyi analiz etmek gerekiyor ve sakin olmak lazım dedi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın