Fed/Williams: Faizde tepeye yakınız

5 ay önce

Fed/Williams: Faizde tepeye yakınız

New York Merkez Bankası Başkanı, ABDnin politika faizinin “zirve seviyesinde ya da buna yakın” olduğunu ancak enflasyonun düşürülebilmesi için borçlanma maliyetlerinin de “bir süre daha” yüksek kalması gerektiğini söyledi.

New York Fed Başkanı John Williams hazırladığı bir konuşmada, “Enflasyon geçen yıl ulaşılan zirve noktasından aşağı inmiş olsa da hala çok yüksek. Fiyat istikrarını tam olarak sağlamak için hala kat etmemiz gereken yol var” ifadelerini kullandı.

Fedden yapılan açıklamada Williamsın “acil bir aile meselesi” nedeniyle konuşmasını bizzat yapamadığı belirtildi.

Williams, Fedin enflasyonla mücadelesinde çok ilerleme kaydettiğini söyledi. Williams tedarik zinciri darboğazları çözüldükçe artan ürün maliyetlerinde büyük bir yavaşlama olduğuna işaret etti.

Williamsa göre en büyük zorluk, barınma ve işgücü maliyetlerinin azalmaya devam etmesini sağlamak. ABDde yükselen ev fiyatları, kiralar ve ücretler, enflasyonda son dönemde görülen artışları büyük ölçüde tetikledi.

Williams, barınma maliyetlerinin düştüğünü ve işgücü piyasasının da soğumaya başladığını belirtti. Yine de, Fedin enflasyonun Fedin yüzde 2lik hedefine doğru ilerlediğinden emin olabilmesi için her iki kategoride de daha fazla yavaşlama görmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın