Son Günlerde Atağa Kalkan BCH, LINK ve PEPE İçin Önemli Seviyeler

8 ay önce

Eylül ayının sonuna gelinirken altcoin piyasası, geçen ayki düşüşün ardından bu ay yatay hareket etti. Eylül ayı için dikkat çeken nokta ise son bir yılda zaten düşük seyreden fiyat hareketlerinde volatilitenin bu ay daha da düşmesi oldu. 

Kripto para piyasalarını %50’ye yakın oranda domine eden Bitcoin, mevcut sakin seyre bağlı olarak aylık bazda %2 oranında kısmi yükselişe sahip olarak 26.000 dolar bandını korumayı başardı. Bu hareket önceki iki aydaki %15’i bulan değer kaybından sonra bir geri dönüş potansiyeli yansıtması adına dikkat çeken bir detay olarak kabul edilebilir. 

Kripto piyasalarındaki yatay seyre rağmen bazı altcoin’ler kendi piyasalarındaki gelişmelere bağlı olarak kısa vadede ayrışan fiyat hareketleriyle öne çıkıyor. Bu altcoin’ler arasında ilk 100’de son bir haftada en yüksek getiri sağlayan Bitcoin Cash (BCH), Chainlink (LINK) ve Pepe’deki (PEPE) son durumu değerlendirdik 

Bitcoin Cash (BCH)

BCH, Haziran ayında %220’yi bulan değer artışıyla 100 dolardan 327 dolara kadar yükselerek bütün dikkatleri üzerine çekti. 

Kripto para son 3 aylık periyotta üse bu hızlı yükselişin düzeltmesini kaydetti. Günlük grafikte bakıldığında yılın zirvesinden başlayan düşüş ivmesi kontrol edildiğinde geri çekilmenin Ağustos – Eylül aylarında ortalama 180 dolar seviyesinde destek bulduğu görülebilir. 

Haziran yükseliş eğilimi baz alınarak bakıldığında bu seviye Fib 0,618 değerindeki ideal düzeltme seviyesine denk geldiği görülüyor. Bu fiyat bölgesi iki kez test edildikten sonra toparlanma ivmesi, 225 dolar bölgesinde dirençle karşılaştı.

Ancak Eylül ayının ortasında başlayan son yukarı yönlü hareketin daha güvenli bir şekilde devam etmesi dikkat çekiyor. Bu süre zarfında 200 – 225 dolar aralığında konsolide olan BCH, bu hafta itibarıyla 225 dolar direnci üzerinde hareket etmeye başladı. 

Son duruma göre 225 dolar, BCH için destek konumuna geçerek geçerliliğini koruyor. Bununla birlikte Ağustos zirvesi orijinli düşen trendin bu ay kararlı şekilde kırılması da toparlanma adına önemli bir sinyal oldu. Ayrıca yakından takip ettiğimiz kısa vadeli EMA değerlerinde de bu hafta itibarıyla pozitif yönde ayrışmaya başladı. Yukarı yönlü hareketi destekleyen diğer bir gösterge ise yönünü yukarı çeviren Stokastik RSI. 

Buna göre mevcut ivme, 225 dolar desteği üzerinde kaldığı sürece BCH’yi kısa vadede 260 – 270 dolar aralığına taşıyabilir. Bu direnç bölgesinin aşılması durumunda son zirve seviyesini bir sonraki hedef haline gelecek olup olası bir kırılımda yükseliş döngüsünün 340 – 380 dolar aralığındaki Fibonacci genişleme seviyelerine kadar devam edebileceğini görebiliriz. 

Alt bölgede ise 225 doların altında haftalık kapanışlar, yükseliş senaryosunu geçersiz kılabilir. Bu durumda kripto paranın Ağustos – Eylül dönemindeki destek hattı 180 – 200 dolar aralığını test edebileceğini görebiliriz.

Bitcoin Cash ile ilgili son gelişmelerde balina olarak tabir edilen büyük yatırımcıların ay boyunca BCH biriktirmesi öne çıktı. Piyasa yatay hareket ederken Santiment verilerine göre 100 bin ila 10 milyon BCH tutan hesapları, BCH varlıklarını Eylül ayında 120 bin artırdı ve 3,74 milyondan 3,86 milyon BCH’ye çıkardı. Bu gelişmeye göre uzun vadeli yatırımcıların alım tarafına geçmesi, kripto para için önümüzdeki dönemlerde daha fazla yükseliş beklentisi olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Chainlink (LINK)

LINK, Haziran ayındaki genel yükseliş eğiliminde değer artışını Temmuz ayına kadar uzatarak kısa sürede 5 dolardan 8,5 dolara kadar yükseldi. Ardından gelen düzeltme hareketi ise bu yükseliş hareketine göre Fib 0,768 değerine denk gelen 5,8 dolara kadar uzadı.

LINK, Eylül ayında 5,8 dolar desteğini tekrar test ettikten sonra yönünü yukarı çevirerek toparlanma adına önemli bir aşama kaydetti. 12 Eylül tarihinden bu yana kısıtlı düzeltmelerle yükselişine devam eden LINK, bu hafta kritik bir direnç seviyesine ulaştı. Bu sefer 8,4 – 5,8 dolar aralığındaki düşüş hareketine göre bakıldığında LINK’in 7,8 dolardaki Fib 0,786 değerine ulaştığı görülüyor. Bu direncin üzerindeki günlük kapanışlar yükselişi destekleyecek olup bir sonraki direnç noktası 8,4 doların aşılması durumunda LINK fiyatı, 9 – 9,9 dolar aralığına doğru hareket edebilir. 

Günlük grafikte Stokastik RSI’ın iki haftadır aşırı alım bölgesini işaret etmesi, yükseliş adına bir handikap olarak görülebilir, ancak göstergenin 80 değeri üzerinde kaldığı sürece değer artışı destekleyeceğini görebiliriz. Bunun yanında kısa vadeli EMA değerlerinin birbirinden uzaklaşması ve pozitif geçişi, yükseliş adına önemli bir sinyal olarak değerlendirilebilir. 

Güncel duruma göre LINK için 7,8 – 8,4 aralığı, yükselişin devamı için önemli hale gelmiş durumda. Bu bölgenin altında oluşabilecek fiyat hareketinde ise sırasıyla 7,4 – 6,9 – 6,5 seviyeleri destek hattını oluşturabilir.

Chainlink pazarında yükselişi destekleyen son gelişme, platformun Blockchain ağları arasında birlikte çalışabilirlik protokolünün (CCIP) Coinbase destekli katman-2 platformu Base’de yayına girmesi oldu. Chainlink ile Base arasındaki iş birliğinin LINK talebini artıracağı düşüncesiyle gelen yükseliş hamlesinin, orta vadede kullanım durumuna bağlı olarak devam etme potansiyeli bulunuyor. 

Pepe Coin (PEPE)

PEPE, bugün değerlendirdiğimiz iki kripto paradan farklı olarak Haziran ayı yükselişinin ardından daha derin bir düzeltme hareketi gerçekleştirdi.

Yine de Ağustos ayında Fib 0,786 değerinde (0,00000109) bir alım tepkisi gören kripto para düşüş trendini kırmak adına hamle yapsa da daha çok spekülatif işlemlere maruz kalan kripto para düşüşe devam ederek 0,0000006 dolara kadar düştü. Eylül ayı ortasında Fib 1,272 seviyesinde destek bulan kripto para, 22 Eylül’den bu yana %20 oranında değer artışı kaydetti. 

Mevcut yükseliş hareketi her ne kadar düşen trendin üzerine çıkmasını sağlasa da bu geçişin yatay şekilde olması PEPE’de trendin tersine dönmesi yönünde henüz zayıf sinyal üretiyor. Kripto para için yeni bir yükseliş hamlesine başladığını teyit etmek için ise 0,0000008 – 0,0000009 dolar aralığını yüksek hacimli işlemlerle geçmesi önem arz ediyor. Bu direnç alanı üzerinde başlama potansiyeli olan yükseliş hareketinin 0,00000125 – 0,00000140 dolara kadar devam edebileceğini görebiliriz. 

Alt bölgede ise ortalama 0,0000007 dolar, ilk destek noktası olarak dururken bu değerin altında günlük kapanışlarda 0,0000005 dolara kadar bir gerileme görebiliriz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın