Borsa İstanbul, 01.10.2023 – 30.04.2024 Dönemini Kapsayacak Katılım Endekslerindeki Değişiklikleri Duyurdu

9 ay önce

KAP üzerinden açıklama yapan Borsa İstanbul, endeks değişiklikleri hakkında açıklama yaptı. İşte katılım endeksine giren ve endeksten çıkan şirketler…

Borsa İstanbul, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı paylaşımda katılım endeksine alınacak ve çıkarılacak şirketleri açıkladı. BIST katılım endekslerinin 01.10.2023 – 30.04.2024 dönemini kapsayacağı belirtildi.

Katılım endeksi, Türkiye’de islami finans piyasasına uygun şirketleri kapsıyor ve endekste yer alan şirketler faizsizlik prensiplerine göre çalışıyor. Faizin yanında diğer İslami koşullara uygun olarak çalışmayan şirketler katılım endeksine dahil edilmiyor.

Yapılan açıklamaya göre BIST Katılım Tüm Endeksine Arzum Ev Aletleri (ARZUM), Anadolu Isuzu (ASUZU), Fade Gıda (FADE), Frigo Pak Gıda (FRIGO), Göltaş Çimento (GOLTS), Gur-sel Turizm Taşımacılık (GRSEL), Kafein Yazılım (KFEIN), Logo Yazılım (LOGO), Parsan (PARSN), Sanel Mühendislik (SANEL), Vestel (VESTL) ve Ziraat GMYO (ZRGYO) alındı.

BIST Katılım 100 Endeksine katılan şirketler arasında Anadolu Isuzu (ASUZU), CW Enerji (CWENE), Formet Metal ve Cam (FORMT), Kaleseramik (KLSER), Koza Polyester (KOPOL) , Logo Yazılım (LOGO) ve Vestel (VESTL) dikkat çekti.

Yatırımcıların yakından takip ettiği ve BIST 100 Katılım Endeksinden çıkarılan bazı paylar ise Ahlatcı Doğalgaz (AHGAZ), Astor Enerji (ASTOR), Çimsa (CIMSA) ve Galata Wind Enerji (GWIND) olarak sıralandı.

BIST Katılım 50 Endeksine Akçansa (AKCNS), Asce GMYO (ASGYO), Anadolu Isuzu (ASUZU), Boğaziçi Beton Sanayi (BOBET), CW Enerji (CWENE), Kayseri Şeker Fabrikası (KAYSE), Koza Polyester (KOPOL), Katılımevim (KTLEV), Penta Teknoloji (PENTA), Vestel (VESTL), Yeo Teknoloji (YEOTK) şirketleri katıldı.

BIST Katılım 30 Endeksine Asce GMYO (ASGYO), CW Enerji (CWENE), Karsan Otomotiv (KARSN), Kaleseramik (KLSER), Mavi Giyim (MAVI), Penta Teknoloji (PENTA), Tukaş (TUKAS), Vestel (VESTL) ve Yeo Teknoloji Enerji (YEOTK) giriş yaptı.

BIST Katılım Sürdürülebilirlik Endeksine Logo Yazılım (LOGO), Sun Tekstil (SUNTK) ve Vestel (VESTL) katıldı.

BIST Katılım Temettü Endeksine Arzum Ev Aletleri (ARZUM) ve Kafein Yazılım (KFEIN) giriş yaptı.

Katılım Endeksi Nedir?

Katılım endeksi, helal iş modelini benimseyen ve faaliyetlerini bu doğrultuda sürdüren şirketleri kapsamaktadır.

Bu endeksteki şirketler, borsaya yatırım yapmak ve İslami esaslara uygun şekilde hareket etmek isteyen yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın