Bitcoin’de madencilik merkezli satış baskısı endişeleri artıyor

9 ay önce

Investing.com – Bitcoin, Eylül ayında daha çok yatay hareket ederken Temmuz ve Ağustos ayındaki düşüşlerin ardından Haziran ayında destek bulduğu bölgeyi korumaya devam etti.

Buna karşılık bazı analistler, çoğu yatırımcının göz ardı ettiği madencilik tarafından gelebilecek satış baskısına dikkat çekiyor. Bitcoin madenciliğinde hash oranlarının tüm zamanların en yüksek seviyesinde bulunması, madencilik zorluğunda yükselişin devam etmesi ve maliyetlerdeki artış, madencilik kârlılığını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in önümüzdeki yıl ödül yarılanması gerçekleştireceği düşünüldüğünde madencilik şirketlerinin bütçelerini gelir düşüklüğüne göre ayarlamaya başlayabilir. Bu noktada bir ikilem karşımıza çıkarken Bitcoin fiyatında yarılanma öncesi önemli bir artış gerçekleşmezse madencilik şirketleri, mevcut maliyetlere göre bir likidite kriziyle karşı karşıya kalabilir. Diğer yandan şu an zaten yüksek seyreden maliyet artışına bağlı olarak henüz BTC madencilik ödülü yüksekken madencilerin sermayelerini güçlendirmek adına BTC satışa gitme ihtimali de bir satış baskısı olarak karşımıza çıkabilir.

Son çıkarım Glassnode tarafından da destekleniyor. Blockchain izleme platformunun verilerine göre madencilerin borsalara gönderdiği BTC miktarında önemli bir artış söz konusu. Ancak Bitcoin, 26.000 dolar bandı üzerinde sağlam bir görünüm verirken henüz toplu bir satışın gerçekleşmediğinden bahsedilebilir. 

Bununla birlikte Bitcoin ağında BRC-20 token standardının geliştirmesinden bu yana ağ aktivitesinde önemli bir artış kaydedilmesine karşın madencilerin BTC işlem ücretlerinden elde ettiği gelirin sınırlı kaldığı görüldü. Glassnode, aktivite artışının ardından Bitcoin ağındaki işlem ücretlerinin yaklaşık iki katına çıkarak 38 BTC seviyelerine yükseldiğini ancak bu miktarın madencilik ödüllerinin sadece %4’ünü oluşturarak düşük kaldığını ortaya koyuyor. 

Sonuç olarak Bitcoin halving olayına 206 gün kalırken Bitcoin fiyatındaki önemli bir artış gerçekleşmedikçe madencilerin ciddi bir gelir düşüklüğüyle karşı karşıya kalması muhtemel. Bazı yorumcular ise bunu madencilerin toplu satışlardan kaçınması için ele alması gereken bir faktör olarak görüyor.

Diğer yandan piyasa katılımcıları, Bitcoin fiyatını önemli derecede etkileyecek bir gelişme olarak gördüğü spot Bitcoin ETF ile ilgili alınacak kararı bekliyor. Şu an için yükselişi getirebilecek tek katalizör olarak görülen spot ETF onayının 2023 yılı içerisinde gelmesi zayıf bir ihtimal olarak kalıyor. Ancak birçok yatırımcı SEC’in mevcut başvuruları 2024 yılına ertelese dahi bir onayın çıkacağı yönünde beklentilerini koruyor. Bu hareket, Bitcoin fiyatındaki olası bir sıçrama durumuna göre halving öncesi BTC madencilerin de elini rahatlatacaktır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın