Turizme katkı çiftçiye gelir

9 ay önce

Mersin’in şifalı termal sularını değerlendirmek için 3 yıl önce kurulan BN Hotel, bölgede yerel kalkınmanın fitilini ateşledi. 348 dönüm arazide tarımsal üretimin yapıldığı otel, köylünün mahsulünü değerlendirirken, turistlere de çiftçilik deneyimi yaşatıyor.

Balsuyu ve Narlı Ailelerinin 55 milyon dolar yatırımla Mersin İçmeler’de hayata geçirdiği Türkiye’nin ilk ‘lifestyle thermal’ oteli BN Hotel, bölgedeki şifalı termal su kaynaklarını ülke turizmine kazandırırken, yaptığı tarımsal üretimle de bölgede topyekün bir kalkınmanın startını verdi. Bundan 3 yıl önce İçmeler’deki köylülere ait atıl arazileri birleştirerek tek parça arazide meyve, sebze ve yeşillik üretimine başlayan otel yatırımcıları, otel müşterilerini doğal ve taze ürünler sunarken, bölge çiftçisinin mahsulünü değerinde satın alıyor. 450 dönüm arazi üzerinde, 348 dönümü tarımsal faaliyetler, 102 dönümü otel yerleşkesi olarak yükselen BN Hotel, resort ve termal otel hizmetini birleştiren farklı yapısıyla her yaş grubundan insanın tatil için tercihi oluyor. Turizm sezonunu 12 aya yaymak, katma değer yaratmak ve turizm çeşitliliği oluşturmak hedefiyle yola çıktıklarını ifade eden BN Hotel Thermalamp;Wellnes Genel Müdür Yardımcısı Pınar Kurt, şunları kaydetti:

GIDA MARKASI KURUYOR

‘Biz 4 duvar arasında tatil yapılan bir hizmet anlayışından uzaklaşıp, insanların doğayla kucaklaştığı her yaştan insanın tatil yapmak isteyeceği bir turizm tesisi olmak istedik. 348 dönümlük arazinin 170 dönümüne narenciye, şeftali, ayva, nar, zeytin nar, biber, domates, patlıcan, salkım domates, salatalık, kabak, fasulye, maydanoz, karpuz gibi sebzeler ve meyveleri ektik. Dileyen misafirlerimiz bostana gidip meyve ve sebzelerden tadabiliyor. Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 99’unu otel mutfağında kullanıyoruz. Tereyağı, bal, yoğurt, hayvansal ürünleri de bölgedeki çiftçi ve köylülerden temin ediyoruz.’ BN Hotel Thermalamp;Wellness bir yandan yakındaki bir turizm okulu öğrencileri için bir eğitim merkezi işlevi görürken, bir yandan da yerel istihdamı, özellikle de kadın istihdamını destekliyor. Pınar Kurt’un verdiği bilgiye göre tesiste çalışan 283 kişinin çoğu bölgedeki çiftçi ve köylülerden oluşuyor. Yılda 2 bin litre zeytinyağı ürettiklerini kaydeden Kurt, otelde yetiştirilen tarım ürünlerini marka haline getirip tüketiciye ulaştıracaklarını söyledi.

024’TE 160 BİN KİŞİYİ AĞIRLAYACAK

Yılda 250 bin kişi ağırlama kapasitesine sahip otel; yurtiçi ve yurtdışından turist çekiyor. ‘Yurtdışı müşteri portföyümüzün büyük bir kısmını Avrupa, Ortadoğu ve Rusya’dan gelen misafirler oluşturuyor’ diyen Pınar Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Bu yıl 160 bin kişi ağırlamayı ve yüzde 70 doluluğa ulaşmayı hedefliyoruz. Mersin Havalimanı’nın devreye girmesiyle yabancı turist oranını % 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz.’

644 YATAK KAPASİTELİ

Geçtiğimiz aylarda turizm sektörünün en önemli ödüllerinden QM Tourism Awards’tan Türkiye’nin en iyi QM SPA amp; Wellness Luxury ödülünü, Travelers Choise 2023’ten ise Tripadvisor Travelers Choice ödülünü alan otelde, 11 bin 500 metrekare alana kurulu dev bir SPA merkezi ve 35 farklı termal havuz yer alıyor. BN Hotel Thermal amp; Wellness 9 farklı oda kategorisinde 249 oda, 3 villa, 644 yatak kapasitesiyle farklı ihtiyaçlara yönelik konaklama alternatifleri sağlıyor. Fiziksel ve ruhsal bedene iyi gelecek tüm aktivite ve hizmetleri bünyesinde toplayan BN Hotel, 9 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği yeni yatırımı ‘Silence Studio’ ile eylül ayından itibaren yoga, reiki gibi spiritüel alanda şifalanmaya odaklanan misafirlerini çeşitli atölyelerde ağırlayacak.

Yorumlar

Bir yanıt yazın