Kripto varlık yatırım ürünlerine ilgi Avrupa ve ABD piyasalarında farklılık gösteriyor

9 ay önce

Investing.com – Kripto varlıklara dayalı yatırım ürünleri, üst üste 6. haftada da düşüş kaydetti. Ancak satışların önceki haftalara göre oldukça düşük kaldığı görüldü.

Kaynak: CoinShares© tr.investing.com tarafından sağlanmıştırGeçen haftaki işlemlerde kripto varlık yatırım ürünlerinde toplamda 9 milyon dolarlık çıkış kaydedildi. CoinShares verilerine göre işlem hacimleri, yıl ortalaması olan 1,3 milyar doların altında 820 milyon dolar gibi oldukça düşük miktarda gerçekleşti. Bu işlem hacminin kripto varlık piyasasındaki düşük hacimli işlemlerle paralel hareket ettiği görülüyor.

Kaynak: CoinShares© tr.investing.com tarafından sağlanmıştır

Bölgesel bazda bakıldığında önceki hafta olduğu gibi bu hafta da ülkeler arasındaki talep durumundaki farklılık, daha belirgin hale geldi. Avrupa Bölgesi ülkelerinde kripto varlık fonlarına 16 milyon dolarlık bir giriş görülürken ABD’li yatırımcılar, bu girişi 14 milyon doları bulan satışlarla karşıladı. Avrupa’dan kripto varlıklara doğru bir talep artışı gelmesine karşın ABD kanadının sektöre yönelik tedirginliğinin devam ettiği görülüyor. Buna göre Almanya piyasasında 18 milyon dolarlık fon alımı gerçekleşirken ABD piyasası, 14 milyon dolarlık satışla en çok kripto fon çıkışı görülen bölge oldu.

Kaynak: CoinShares© tr.investing.com tarafından sağlanmıştır

Varlıklara göre bakıldığında Bitcoin ürünleri, 3. haftada da çıkış kaydetti, ancak satışlar 6 milyon dolar gibi düşük bir miktarda kaldı. Bitcoin Short ürününden çıkışlar da 2,8 milyon dolar ile sınırlı kaldı. 

Bitcoin ürünlerinin ardından Ethereum, çıkış serisini 6. haftaya taşıdı ve 2,2 milyon dolarlık satış gördü.

Diğer yandan diğer büyük altcoin fonları, kısmi girişler kaydetti. XRP, 660 bin dolar ve Solana ise 310 bin dolarlık fon çekti. Litecoin’e dayalı yatırım ürünleri de 500 bin dolarlık bir giriş gördü. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın