Bu hafta kripto piyasalarını etkileyebilecek önemli gelişmeler

8 ay önce

Investing.com – Kripto para piyasaları, Eylül ayında önemli makro ekonomik verileri büyük ölçüde fiyatladıktan sonra bu hafta piyasaları etkileyecek bazı olaylar yakından takip edilecek.

Ay boyunca açıklanan makro ekonomik verilerin kripto para piyasaları üzerinde kısıtlı etki olduğu görüldü. Eylül ayının son haftasında ise görülecek veriler ve yapılacak konuşmalar piyasalardaki volatiliteyi artırma potansiyeline sahip.

Bu haftanın önemli ekonomik verileri arasında ABD büyüme rakamlarının açıklanacak olması piyasalar üzerinde önemli bir etkiye neden olabilir. 28 Eylül Perşembe günü görülecek ABD 2. çeyrek büyüme verisi, ekonominin son durumu ile ilgili önemli bilgiler içerecek. Aynı zamanda Fed Başkanı Jerome Powell ile birlikte 5 eyalet Fed Başkanı’nın konuşmaları yakından takip edilecek. 

Haftanın son iş günü ise ABD’de Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) verileri takip edilecek. Bu veriler, Fed’in faiz kararında yakından takip ettiği ölçümler olduğu için riskli piyasalar için de belirleyici bir özelliği sahip.

Gensler, Komite önüne çıkıyor

Haftanın diğer önemli bir olayı ise 27 Eylül Çarşamba günü SEC Başkanı Gary Gensler’in Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde yapacağı konuşma olacak. Gensler, geçmiş dönem oturumlarında Komitenin muhalefetiyle karşılaşmıştı.

Komite üyeleri, son olarak Nisan ayında gerçekleşen oturumunda SEC’in kripto düzenlemeleri konusundaki yaklaşımını sert şekilde eleştirmişti. Bu haftaki duruşmada ise kurumun kripto düzenlemelerine yönelik bakış açısının yeniden gündeme getirilmesi bekleniyor. Ayrıca SEC, Ekim ayında spot Bitcoin ETF başvurularını hakkında kararını vermeden önce SEC Başkanı’nın bu konuda yaklaşımıyla ilgili ipuçları da aranacak. 

Ripple parti düzenleyecek 

Bu yaz SEC karşısında önemli bir zafer kazanan Ripple, topluluk arasında morali yüksek tutmak adına bir parti düzenleyecek. Partinin XRP üzerinde doğrudan bir etkisi olması düşünülmezken önemli bir duyurunun da yapılması beklenmiyor.

Sonuç olarak Eylül ayı biterken piyasaya yön verebilecek verilerin dışında yapılacak olan konuşmalardan çıkabilecek sürpriz ifadeler, Ekim ayına girilirken kripto para piyasalarında volatiliteyi artırma potansiyeline sahip.

Geçen hafta Fed kararının ardından toparlanma eğilimini yarıda kesen Bitcoin ve Ethereum, yeni haftaya negatif görünümle başladı. Bitcoin, 26.000 dolar sınırına kadar gerilerken son 1,5 aydır destek bulduğu bölgede yatay hareketine devam ediyor. 

Ethereum da benzer bir eğilimle son 24 saatte %2’ye yakın düşüşle 1.570 dolar seviyelerine geriledi. Piyasa genelinde düşük hacimli işlemlerle negatif bir görünüm hakim. Buna göre toplam piyasa değeri, haftaya 1,04 trilyon dolara gerileyerek başladı ve ortalama işlem hacmi ise 23 milyar dolarda devam ediyor. Bu gelişmelerin ışığında kripto para korku ve risk iştahı endeksinde bir miktar ivme kaybetti ve 38 seviyesiyle korku bölgesine geriledi. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın