Bitcoin ve Ethereum’da Negatif Görünüm Hangi Seviyelere Kadar Devam Edebilir?

8 ay önce

Bitcoin’de Eylül ayı ortasında gelen tepki alımları geçen hafta Fed engeline takıldı. Bitcoin, 2023 yılının son çeyreğine makro ekonomik engeller ve ülke ekonomilerindeki belirsizlikler ile baskı altında girmeye devam ediyor. 

Benzer baskı Ethereum için de geçerli, ancak ETH ile BTC arasındaki pariteye bakıldığında ETH’nin BTC karşısında geçen hafta yılın en düşük seviyesine gerileyerek daha düşük performans kaydetmeye devam ettiği gözlemleniyor.

Bitcoin, geçen hafta toparlanma eğiliminde 27.400 dolar seviyelerine kadar yükselirken Fed kararının ardından yönünü yeniden aşağı çevirdi ve negatif bölgedeki hareketini devam ettirdi. Teknik olarak bakıldığında ise BTC fiyatının döndüğü noktada 50 günlük hareketli ortalama değerine denk geliyor. Bu da MA değerinin BTC için kritik bir direnç olduğunu bir kez daha gösterdi.

Güncel durumda dün kapanışa doğru gelen satışlarla 26.500 dolardaki ara desteğinin altına kayan Bitcoin, aynı zamanda Temmuz ayından beri takip edilen kısa vadeli düşen kanal içindeki hareketinde orta çizgiyi geçemeden yönünü yeniden aşağı çevirdi. Buna göre mevcut düşüş ivmesinde bu hafta takip edilecek en yakın destek noktası 25.500 dolardaki Fib 0,382 değeri olacak. Bu bölgeye kadar gerileyebilecek olan Bitcoin’de 24.800 dolara kadar uzayabilecek satışlar görülmesi mümkün. 

Mevcut düşüş kanalı satışların hızlanmasıyla aşağı yönlü olarak kırılırsa bu sefer Fib 0,618 değerine denk gelen 22.000 doların altına doğru hızlı bir geri çekilme görülebilir. Kısa vadeli teknik göstergeler, Bitcoin’de düşüşün devam edebileceğine yönelik sinyaller verirken kanalın alt bandında talebin yeniden canlanması BTC’nin yönünü yeniden yukarı çevirmesini sağlayabilir.

Kripto paranın negatif görünümden kurtulması için 28.000 dolara kadar uzanan direnç hattını hacimli işlemlerle kırması son derece önemli. Zira 28.000 dolara yakın seviyelerdeki 200 günlük hareketli ortalama değeri, bir trend dönüşü için kritik bir seviye. Bitcoin, önümüzdeki günlerde yukarı yönlü sıçramalar gerçekleştirse dahi 27.000 – 28.000 dolar aralığındaki ortalama değerlerinin üzerine çıkamadıkça mevcut düşüş trendinde daha düşük dip seviyeler oluşturma olasılığı artacaktır.

Diğer yandan Nisan – Haziran düşüşünde yukarı yönlü sıçramanın BlackRock’ın spot ETF başvurusunun fiyatlanmasıyla gerçekleştiğini gördük. 2023’ün son çeyreğine girildiğinde benzer bir etki, bu sefer spot ETF başvurularının onaylanması gelebilir. Bu gelişme haricinde kripto piyasası için henüz olumlu bir katalizör bulunmuyor. Bu yüzden ETF onaylarının geciktirilmesi ya da olumsuz sonuçlanması, Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasası genelinde çıkışları hızlandırma riskini taşıyor. 

Ethereum (ETH)

Ethereum’un mevcut durumunu Nisan ayında görülen 2.100 dolar bölgesindeki yılın zirvesinden başlayan düşüş eğilimine göre değerlendirelim. 

Ethereum yaz aylarında düşen kanalın üst çizgisini bir direnç olarak kullandı ve 1.900 dolar bölgesine geçiş yapmakta zorlandı. Ardından satış baskısının artması ETH’de kademeli bir düşüş gerçekleşmesine neden oldu ve bu sefer kripto para, 1.600 dolar bölgesinde el değiştirmeye başladı.

Kademeli düşüş hareketinde Ethereum, geçen hafta itibarıyla 1.600 dolar desteğini de kaybetti ve şu an 1.500 doların hemen altındaki destek bölgesine doğru hareket edebilecek bir potansiyele sahip. Aşağı yönlü bir düşüşün ertelenmesi ya da trend dönüşü için bu hafta 1.620 doların üzerinde bir kapanış görmek önemli hale geldi. Aksi takdirde güncel görünüm, kanalın alt bandına da denk gelen 1.400 dolar bölgesine doğru bir ivmeye işaret ediyor. 

Yukarı bölgede ise 1.620 doların üzerinde günlük kapanışların gelmesi durumunda bir sonraki direnç bölgesi olarak ortalama 1.750 dolar seviyesi gündeme gelecek. Bu bölgenin kırılması ise düşen eğiliminin tersine dönmesi için son derece önemli bir hareket olur.

Öte yandan önümüzdeki günlerde Ethereum’un 1.400 dolar alanına çekildikten sonra bu noktada talebin yeniden canlanması, kriptoyu paranın yeniden 1.700 dolar alanına yükseltebilir. Bu hareket ise ETH’nin kanal içindeki olağan salınımla uyumlu olacaktır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın