BIST şirketlerinden güncel haberler

9 ay önce

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Rubenis Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş. (RUBNS)

Rubenis Tekstil, ürün satışları kapsamında 19.09.2023 – 22.09.2023 tarihleri arasında yurt içinde 4 farklı şirket ile toplam 51.100.000 TL (KDV dahil) tutarlı ürün satış sözleşmesi imzaladı. Yapılan bu anlaşmaya bağlı olarak sözleşme bedelinin tamamı şirketlerden ön ödemeli olarak nakden tahsil edildi ve sevkiyatlarına başlandı.

Söke Değirmencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SOKE)

Söke Un, Rudi’s Organic and Gluten Free Brands Inc.’ne sermaye artırımından tahsis yöntemi ile iştirak ederek şirketin, sermaye artırımı sonrasında Rudi’s paylarının %12,65’ine sahip olması için Rudi’s’in mevcut ortakları ile anlaşma sağladı. Bu kapsamda sadece Rudi’s şirketinin paylarının tamamının sahibi olma özel amacıyla kurulmuş, Ceres Newco 2 Inc. ile sözleşme imzalanmasına karar verildi. Pay edinilmesi için gerekli sermaye artırım bedeli 87.040.000 TL olup, 22.09.2023 sözleşme imza tarihi itibari ile 1 ay içerisinde Rudi’s’e ödenmesi planlanmakta.

İmaş Makina Sanayi A.Ş (IMASM)

İmaş Makina, Afrika’da mukim bir müşterimiz ile 1.380.000 dolar toplam bedel ile buğday unu değirmeni kurulumu sözleşmesine istinaden şirket hesabına peşinat ödemesinin yapıldığını bildirdi.

Bu satışın sevkiyatının 2023 yılı sonuna kadar yapılması planlanmakta olup şirket, aynı zamanda Uzakdoğu Asya’da mukim bir müşterimiz ile 725.000 dolar toplam bedel ile buğday unu değirmeni kurulumu sözleşmesine istinaden şirketin hesabına peşinat ödemesinin ulaştığı aktardı.

Cvk Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CVKMD)

CVK Maden, yurt dışında yerleşik bir şirket ile “Maden Cevheri Satışı” konusunda anlaştı. Siparişin toplam bedeli yaklaşık 41.853.000,00 TL olarak açıklandı.

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. (KONTR)

Kontrolmatik, %89 bağlı ortaklığı Pomega Enerji Depolama Teknolojileri Anonim Şirketi’nin mevcut ortaklarından Rubellius Nucleus Investments SARl’ın 600.000.000 dolar değerleme üzerinden, şirketin operasyona geçtiği ay içinde kullanılmak üzere, %1 oranında öncelikli alım opsiyonunu 30.11.2022 Tarihinde imzalanan ve Kamuoyuna Duyurulan Sermaye İştirak ve Pay Sahipliği Sözleşmesi ile elde etti. Rubellius var olan ortaklığına ek %1 daha pay alarak, sözleşme ile kazanmış olduğu hakkı kullanma yönünde karar aldı.

Bu minvalde toplam payını emisyon primli sermaye artırımı suretiyle %2’ye çıkarma yönünde bağlı ortaklık Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş. ile Sermayeye İştirak ve Pay Sahipleri Sözleşmesi imzalandı. Sözleşme hükmü esasınca 6.000.000 dolar fon 22.09.2023 Tarihinde Pomega şirketine aktarıldı.

Sekuro Plastik Ambalaj Sanayi A.Ş. (SEKUR)

Sekuro Plastik, Borsa İstanbul A.Ş tarafından 21.09.2023 tarihinde ”Pay Piyasasında Pazar Belirleme Kriterlerinde” yapılan değişiklikler sebebiyle, SEKUR adıyla işlem gördüğü Ana Pazar’dan 02.10.2023 tarihinden geçerli olmak üzere Alt Pazar’a geçiş yapacak.

VBTS kapsamına alınan hisseler

VBTS kapsamında AVHOL, CEMAS, KLRHO ve TUCLK payları seans başından 24 Ekim seans sonuna kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

AZTEK paylarında seans başından 24 Ekim seans sonuna kadar brüt takas uygulanacak.

VANGD payları seans başından 24 Ekim seans sonuna kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Yorumlar

Bir yanıt yazın