Otomotiv SKDM kapsamına girecek

8 ay önce

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB)Başkanı Baran Çelik sektörde sürdürülebilirlik uygulamalarının hayata geçtiğine dikkat çekti.

AB’nin Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması (SKDM) Tüzüğünün 1 Ekim 2023 tarihinde raporlama yükümlülüğü ile sınırlı olarak uygulamaya gireceğinin altını çizen OİB Başkanı Baran Çelik “Bu kapsamda, 1 Ekim 2023-31 Aralık 2025 tarihleri arasında, mali yükümlülük doğmayacak bir geçiş dönemi söz konusu olacak. Mali yükümlülüklerin devreye girdiği asıl uygulama dönemi 1 Ocak 2026 itibariyle başlayacak.

Otomotiv sektörü henüz SKDM kapsamında değil. Ancak sektörlerin genişlemesi ile gelecek yıllarda bu kapsama girecek. Bununla birlikte tedarik sanayi içerisinden demir-çelik, alüminyum ürünleri ihraç eden bazı üreticilerimiz 1 Ekim 2023’te başlayacak geçiş süreci sonrasında SKDM kapsamında yer alacaklar” dedi.

Yeni düzenlemeler gelecek OİB Denetim Kurulu & Sürdürülebilirlik Komite Üyesi Ali Kemal Yazıcı Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Planı ile Yeşil Dönüşüm’e tam uyum ve adaptasyon çalışmaları kapsamında otomotiv sektöründe sıfır emisyonun sağlanması ve karbon ayak izinin mümkün olduğunca azaltılması için hazırlanan Eylem Planı’nın ‘Dünyanın doğal dengesinin korunması için alınması gereken önlemlere farkındalık oluşturmak, mevcut durumun tespiti, Yeşil Dönüşüm için finansmana erişim ve işbirlikleri, çevresel etkilerin azaltılması ve döngüsel ekonomiye geçiş, çevreci araçlar için yeni teknolojilere geçiş ve sosyal sürdürülebilirlik’ başlıklarından oluştuğunu anlattı.

Plan hazırlanırken küresel iklim değişiklikleri ve olumsuz etkilerini merkeze aldıklarını belirten Yazıcı, bu etkilerin azaltılması için sektör temsilcileri olarak tüm çalışmaları yürüteceklerini belirtti. Metsims Sürdürülebilirlik Danışmanlık Yetkilisi Orhan Atacan ise ‘Türkiye Otomotiv Sürdürülebilirlik Eylem Planı’ konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Eylem Planı’nın Yeşil Mutabakat’a uyumun sağlanabilmesi amacıyla gerekli çalışma metotları ve teknolojilerin üretime entegrasyonunun sağlanması için anket ve araştırma çalışmaları ile faaliyetlerin sürdürüleceğini belirten Atacan, hedefe ulaşmak için gerekli tüm adımların atılacağını söyledi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın